عمومی

ژ 3 (G 3)
سلاحی که در بیش از 50 کشور جهان در حال خدمت می باشد

تاریخچه سلاح ژ 3 در ایران و منطقه خاورمیانه

بیش از 35 سال است که سلاح ژ 3 به عنوان اسلحه سازمانی در اختیار ارتش و نیروهای مسلح ایران می باشد.این سلاح در ابتدا بصورت تعداد محدودی توسط کارخانه هلکروکخ اقدام به راه اندازی خط تولید این سلاح در صنایع مسلسل سازی ارتش ( جنگ افزار سازی فعلی ) نمود.بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی متخصصین آلمانی ایران را ترک کردند.در جریان پیروزی انقلاب اسلامی با هجوم مردم به کارخانه و اشغال آن بسیاری از مدارک فنی و ابزار آلات تولید آن معدوم و مفقود گردید.سپس با تلاش متخصصین متعهد و انقلابی ایرانی کارخانه ، خط تولید بازسازی و راه اندازی گردید.این سلاح خوب به دلیل پاره ای از مسائل فنی و کیفیت پایین ساخت و مونتاژ در برابر بعضی از شرایط محیطی مثل گرد و غبار و آلودگی های ناشی از اشتعال باروت در هنگام شلیک بسیار حساس می باشد.اما با نگهداری صحیح و نظافت به موقع این سلاح بسیار قابل اطمینان می باشد.بدلیل استفاده از این سلاح در ارتش ایران و انعقاد پیمان منحله سنتوبین سه کشور ایران ، ترکیه و پاکستان ، این دو کشور نیز نسبت به انتخاب این سلاح برای نیروهای مسلح خود مبادرت ورزیدند ، و هم اینک تولید سلاح ژ3 تحت امتیاز شرکت هلکروکخ در این دو کشور ادامه دارد.نمونه های جدید تولیدی این سلاح مجهز به مکانیزم چکاننده سه تیر می باشند.با انجام اصلاحاتی بر روی این سلاح از قبیل ارگونومی ، بالا بردن کیفیت ساخت و مونتاژ و جدی گرفتن این امر می توان تا سالیان زیادی از این سلاح خوب استفاده نمود.


ژ 3 – آ 3 (G3 – A3)

در طول دهه پنجاه ارتش آلملن غربی همانند سایر ارتش های کشورهای عضو ناتو نیاز به یک سلاح انفرادی با قابلیت شلیک فشنگهای51x 62/7 ناتو را احساس می کرد.در ابتدا آلمان ها سلاح اف ان فال FN FAL ساخت بلژیک را برای این منظور انتخاب کردند.در سال 1956 با ایجاد تغییراتی در سلاح سیرکا شوروی ارتش آلمان سلاحی تحت نام G1 ا تولید نمود.( لازم به ذکر است که سلاح سیرکا مادر دو سلاح معروف کلاشینگف و CEMTE که خود مدل ابتدایی سلاح ژ3 است ، می باشد این سلاح شاهد تحولاتی با دو نگرش متفاوت در طول تغییرات خود بوده است که یکی نگرش روسها و آقای کلاش نیکف بوده و دیگری نگاه اروپای غربی و مهندسان شرکت CEMTE اسپانیا و نهایتا شرکت هکلرو کخ آلمان بوده است) بنا به دلایل واضحی آلمان ها خاستار به دست آوردن خودکفایی و تولید این رده از سلاح ها بودند.در ابتدا تقاضای ساخت اسلحه fal بلژیکی در آلمان مطرح شد که این امر از سوی کشور بلژیک به دلیل مشکلاتی که ارتش آلمان در هنگام اشغال آن کشور در زمان جنگ جهانی دوم برای آنها ایجاد کرده بودند با مخالفت روبرو شد.در نتیجه آلمان ها متمایل به کارخانه اسلحه سازی Cemt e شدند.یک مدل از سلاح های ساخت کارخانه مذکور با نام مدل A مورد پسند ارتش آلمان واقع گردید و آنها توانستند امتیاز تولید آن را از کارخانه اسپانیایی خریداری نموده و خط تولید آنرا به آلمان و کارخانه هکلروکخ در شهر اوبرندورف ( هم اینک کارخانه هکلروکخ در این شهر می باشد ) انتقال دهند.در سال 1959 ارتش آلمان غربی با تکمیل و بهینه سازی طرح نهایی سلاح Cemt e مدل A ، اسلحه ژ3 را به جهانیان معرفی کرد از آن زمان تاکنون اسلحه ژ3 در بسیاری کشورها ( نزدیک به 50 کشور جهان ) بکار گرفته شده و چندین کشور هم اینک در حال تولید این سلاح تحت لیسانس کارخانه هکلروکخ آلمان می باشند.کشورهای یونان ، پاکستان ، ترکیه و پرتغال از این جمله اند.

اولین سلاح تولید شده ژ3 در کارخانه هکلر و کخ آلمان

رمزموفقیت و کسب محبوبیت این سلاح در سادگی ساختمان ، استحکام و بهای پایین تولید آن نسبت به رقبای دیگرش مثل FN – FAL بلژیکی و M14 آمریکایی می باشد.تولید این سلاح تا سال 2000 در کشور آلمان ادامه داشت،ولی شکل کلی و مکانیزم این سلاح مبنایی برای تولید مدل های دیگری از سلاحها ، توسط این کارخانه شد.همانند مسلسل دستی MP – 5 که نمونه کوچک شده ژ3 با کالیبر 19x 9 و سلاح هجومی HK 33 با کالیبر 56/5 ، تیربارهای سبک HK 23 و HK 21 با کالیبر های


45 x 56/5
و 51 x 62/7 و تفنگ تک تیر انداز PSG 1 .


ظریب اطمینان بالا ، بهای پایین ، عملکرد عالی ، این اسلحه را تبدیل به یکی از بهترین سلاحهای بکار گرفته شده توسط ناتو کرده است.برای مقاصد پلیسی و امنیت درون شهری کارخانه سازنده مدل نیمه خودکار آن را با نام HK 41 و HK 91 ارایه کرده است.

مکانیزم
این سلاح توسط خشاب 20 تیری تغذیه می شود . گلنگدن آن از نوع تاخیری و محصول تفکرات مهندسان کارخانه ماوزر ( آلمان نازی ) می باشد که بعد از جنگ جهانی دوم به اسپانیا مهاجرت نموده و پایه های اولیه کارخانه CEMTE را بنیان نهادند ، شاید به همین دلیل باشد که مدل های اولیه ژ3 بسیار شبیه به محصولات این کارخانه بودند.بدنه اصلی آن از جنس ورق فولادی پرسکاری شده می باشد.قاب دستگاه چکاننده نیز از ورق فولادی پرسکاری شده ساخته شده است.مدل های اولیه ژ3 دارای روپوش لوله فلزی و شکاف درجه تاشو بودند.در اواسط دهه 60 میلادی طرح اولیه مقداری متحول گردید و مدل های G3A3 و G3A4 عرضه گردیدند.این سلاح ها با روپوش لوله پلاستیکی و شکاف درجه چهار وضعیتی چرخشی ارائه شدند.مدل G3A3 آن دارای قنداق ثابت پلاستیکی و G3A4 دارای قنداق کشوئی فلزی بودند.مدل های بعدی این دو سلاح در قسمت دستگاه چکاننده کمی متحول شدند.بدین شکل که قبضه تپانچه ای شکل آن و حافظ ماشه از جنس پلاستیک ساخته شدند.


کوتاه ترین اسلحه ژ3 مدل G3AK4 که در واقع همان مدل G3A4 با لوله کوتاه تر شده است.ژ3 های تولید آلمان همگی قابلیت نصب دو پایه تاشو و دوربین را دارا هستند. ( لازم به ذکر است که تمامی مدل های ژ3 با تعویض روپوش لوله قدیمی با نوع جدید قابلیت نصب دو پایه را خواهد داشت ) . مدل های استاندارد آن قابلیت نصب سر نیزه ، دوربین و پرتاب نارنجک تفنگی بدون نیاز به نصب تجهیزات خاص و یا تعویض شعله پوش را دارند.دستگیره گلنگدن آن در قسمت بالای لوله قرار دارند و از نوعی است که در هنگام شلیک سلاح ثابت می ماند.برگه ناظم آتش در آن دقیقا بالای ماشه و در قسمت چپ قرار دارد و معمولا با سه حرف SEF به معنای ضامن: S ، تک تیر: E ، و رگبار: F علامتگذاری می شود.


مشخصات فنی: تفنگ ژ3 _ آ 3 قنداق ثابت

کالیبر 51 x 62/7 میلیمتر

نواخت تیر 500 تا 600 تیر در دقیقه

انرژی دهانه 290 - 300 کیلو پوند متر

برد موثر 400 متر

برد نهایی 3750 متر

تعداد خان 4 راستگرد

طول سلاح 1020 میلی متر

طول لوله 450 میلی متر

سرعت دهانه 780- 800 متر در ثانیه

وزن سلاح بدون خشاب 300/4 کیلو گرم

وزن خشاب خالی 284 گرم

وزن فشنگ 24 گرم

شعاع دید 572 میلی متر

مشخصات فنی: تفنگ ژ 3 _ آ 4 قنداق کشویی:

طول سلاح بسته 840 میلی متر

باز 1020 میلی متر

وزن سلاح بدون خشاب 600/4 کیلو گرم

وزن خشاب خالی 284 گرم

 

 

ککککککککککککککککککککککککککککککککککککک

ژ3 و کلاشینکف

همون طور که می دونیم نوک گلوله حالت مخروطی داره و شکل مخروط از نظر تعادلی بسیار ناپایداره. در اسلحه ژ۳ طول فشنگ بلنده و فشنگ با ورود به بدن و با برخورد به اعضا داخلی بدن منحرف شده و در نهایت این انحرافات و چرخش خودکار گلوله به دور محور خودش باعث به جا گذاشتن و خالی کردن یه مخروط بزرگ در بدن می شه. یعنی اگر ورودی یک سوراخ به اندازه کالیبر (۶۲/۷ م.م) باشد خروجی یک دایره به قطر ۳۰ سانتی متر است و کامل اعضا داخلی را متلاشی کرده و خالی می کنه . برای همین ژ۳ معروف است که قطعا می کشد مگر این که به پا یا دست بخورد. تفنگ ژ۳ چندان خوشدست نیست و سنگین تر از وزن واقعی به نظر می رسه (۴۲۰۰ گرم) و به علت بلندی فشنگ لگد بیشتری هم داره ولی به دلیل بلندی طول لوله در هدف گیری دقیق تره. ما (ارتش) از ژ۳ استفاده می کنیم.

اما در مورد کلاشینکف چون طول فشنگ کوتاه تره و اسلحه ضعیف تر ، پس در نتیجه مخروط ایجاد شده آن قدر باریک بوده که می توان گفت صرفا یک مسیر مستقیم ایجاد شده است. برای همین کلاشینکف معروف است که به این راحتی نمی کشد مگر این که از شانس بد به یک عضو صد در صد حیاتی بخورد مثلا سر. کلاش سبک تره (۳۸۰۰ گرم) و فوق العاده خوش دست و راحت. برای همین هدف گیری باهاش راحت تره. به علت موتاهی فشنگ لگد کمتری هم داره.

     

اسلحه سازمانی ارتش ژ۳ ، و اسلحه سازمانی سپاه کلاشینکفه .

یک نکته جالب وجود داره. با هر بار استفاده موفقیت آمیز از ژ۳ یک سرباز دشمن کنار گذاشته می شود (چون کشته می شود) ولی با هر بار استفاده موفقیت آمیز از کلاش عملا ۳ سرباز دشمن کنار می رود. یک نفر مجروح و دو نفر که از میدان بیرون ببرندش !!!

پ.ن : بعضی فشنگ ها این خاصیت را دارند که با ورود به هدف منفجر می شوند و هدف را متلاشی می کنند. برخی از انواع فشنگ ها هم هست که با تماس با هدف منفجر می شه و تنها به جدار خارجی آسیب می رسونه. مثلا اگر یک قوطی را باهاش بزنی فقط دیواره جلویی پاره می شه. این نوع فشنگ خاص برای شکار کم خطر حیوانات در راستای فعالیت های زیست محیطی استفاده می شه. البته من تنها همین کاربرد را دیده ام. شاید کاربرد های دیگری هم داشته باشه.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 21:6  توسط حمید  |